
2025.05.05. – 05.09.
Határtalan élmények a Felvidéken
Felvidéki osztálykirándulásunk a ‘Határtalanul’ program sikeres pályázatának eredményeként valósulhatott meg, lehetőséget teremtve arra, hogy a hetedik osztályos diákok személyesen is felfedezhessék a külhoni magyar közösségek életét, és mélyebben megértsék történelmi és kulturális örökségünket.
Öt csodálatos napunk során olyan történelmileg és kulturálisan kiemelkedő magyar városokat látogattunk meg, mint Kassa, Késmárk, Rozsnyó, Lőcse és Selmecbánya, melyek mind sajátos hangulatukkal, gazdag múltjukkal és a magyar örökség mélyen gyökerező emlékeivel járultak hozzá magyarságtudatunk erősítéséhez. Az egyik legmeghatóbb pillanat az volt, amikor II. Rákóczi Ferenc és gróf Thököly Imre szarkofágját megkoszorúztuk – ezzel tisztelegve azok előtt, akik életüket adták a magyar szabadságért.
A várak különleges hangulata magával ragadott bennünket. Somoskő, Fülek, Zólyom és Késmárk várai nemcsak gyönyörűek, hanem egy letűnt kor történeteit is őrzik. Gömörhorkán a Beretkei Skanzenben betekinthettünk az ott élő emberek sorsába akiken a történelem viharai, különösen a Trianon utáni évek mély sebeket ejtettek.
Az erdei túrák és hegymászások pedig próbára tették kitartásunkat, de minden lépés megérte különösen, amikor felérve a Tamásfalvi kilátóhoz a Magas-Tátra lenyűgöző panorámája tárult elénk. A Világörökséget képező Gombaszögi-Cseppkőbarlang pedig különleges látványt nyújtott.
A programok változatossága miatt mindenki megtalálhatta a számára legérdekesebb élményt. Legyen szó történelmi helyszínekről, kulturális emlékekről , a Kövirózsa Tanösvény és Szádelői Szurdokvölgy csodálatos sziklás útvonalairól vagy akár ijászkodásról és kézműveskedésről, nem utolsó sorban az együtt eltöltött felejthetetlen szabad időről, mindannyian gazdagabban tértünk haza.
Ez az utazás több volt, mint egy kirándulás. Egy szívvel-lélekkel megélt kaland volt, amely nemcsak közösségi élményt adott, hanem erősítette azt a köteléket, amely minket, magyarokat összeköt – határok nélkül.
2018.10.26.
Határtalanul Horvátországban

HATÁRTALANUL 2023. május 22-26.
NYUGAT_FELVIDÉK
Május 22-én 76 tanulóval és 6 kísérő tanárral reggel elindultunk Felvidékre az 5 napos tanulmányi kirándulásra. Utunk állomásai a következők voltak:
- nap: Komárom – Gúta – Bős
Első nap megismertük a Jókai Iskola tanulóinak segítségével Révkomárom nevezetességeit, majd a komáromi erődben tettünk látogatást. Továbbutazunk Gútára, a Kis-Duna régi medréhez, ahol megtekintettük a vízimalmot. Ezután a Bősi Erőműhöz látogattunk, ahol meg tudtunk nézni egy zsilipelést. Ez különösen a fiúk érdeklődését keltette fel. Késő délután elfoglaltuk szállásunkat a Deáki Európa Panzióban.
- nap: Szentgyörgy – Dévény – Pozsony
Szentgyörgyön megismerkedtünk a szentgyörgyi templommal. Itt nyílt meg a történelmi Magyarország első lóvasút-pályája, amely Szentgyörgyöt kötötte össze Pozsonnyal. Itt végezte középiskoláit Benyovszki Móric, és itt született Vámbéry Ármin világhírű orientalista. Az ősi Szentgyörgyi és Bazini grófi család által birtokolt város felett magasodnak Fehérkő várának maradványai. Tovább utazva Dévény várát tekintettük meg. Sétát tettünk a Duna-Morva összefolyásánál. Meglátogattuk Pozsonyt, Magyarország egykori fővárosa: sétáltunk a belvárosban, megnéztük a koronázó székesegyházat, sétát tettünk a várban.
- nap: Galánta – Nyitra – Zobor-hegy
Reggel túrával kezdtünk, ellátogattunk a deáki római katolikus templomba, mely a 13. században épült, Galántán ellátogatunk az Esterházy család ősi rezidenciájához. Nyitra város és a Püspökvár hajdan legfontosabb fejedelmi központjaink egyike volt. Szent István, Szent László, Vazul, a nyitrai püspökök, Esterházy Imre, Erdődy Ádám, a könyvtárépítő Roskoványi és más nagyságok emlékét is felidéztük. A várkapuhoz vezető lépcsősor mentén áll Vogerl Márton 1750-ben készült alkotása, a Nagyboldogasszony szoborcsoport, más néven Fogadalmi pestisoszlop. A Szent Emmerám-templom 1158-ban épült, benne a névadó szobrával, amely a legrégibb szobor a Felvidéken. A püspöki székesegyház főoltárát Szent István és Szent László szobrai díszítik. Túrát tettünk a Nyitra felett magasodó Zobor-hegyre, melynek tetejéről, a néhai Zobor-hegyi Milleniumi emlékmű ma is áll.
- nap: Bolond Beckó vára – Csák Máté sasfészke – Bajmóci várkastély
Megtekintettük a romjaiban is megkapó Beckó (Bolondóc) várát. A vár alatti faluban született híres festőnk, Mednyánszky László. Trencsén gyönyörű belvárosából a meseszép várhoz is felsétáltunk, melyet kívülről tekintettük meg, amely szinte egybeforrt Csák Máté nevével. Csák Máté halálát követően olyan történelmi nagyjaink birtokaként került kézről-kézre, mint Cillei Borbála, Hunyadi János, Szapolyai János, a Thurzó család vagy az Illésházy família. Bajmóc vára volt túránk egyik fénypontja. A középkori lovagvár Mátyás király országgyűléseinek is helyszíne volt.
- nap: Nagytapolcsány vára – Selmecbánya – Szentantal
A 14. századi Csák Máté erősség, a sziklaoromra épült, magával ragadó szépségű nagytapolcsányi vár meghódítása várt ránk. A 13. századi királyi vár a nagytapolcsányi váruraság székhelyévé vált. Selmecbányán nagy élmény volt sétálni a Kárpát-medence néhai leggazdagabb városában, az ezüstbányászat központjában. Láttuk a Selmeci Akadémiának a székhelyét, és Petőfi Sándor emléktábláját is. Szentantal volt utunk utolsó állomása. Itt áll gyönyörű angolparkjával az a monumentális barokk-klasszicisztikus kastély, melyet a hont-megyei főispán és császári generális Koháry András építtetett. Később a kastély a gazdag Coburg család birtoka lett.
Késő délután fáradtan, élményekkel teli érkeztünk haza.