🎉 Vakációváró hét az iskolában! ☀️🍿🍦

🎉 Vakációváró hét az iskolában! ☀️🍿🍦

Ezen a héten már a nyári szünetre hangolódtunk, és rengeteg vidám programmal tettük emlékezetessé a napokat. 💙

🍿 1. nap: Ügyességi játékokkal indítottuk a hetet, ahol a gyerekek lelkesen teljesítették a kihívásokat, jutalmul pedig finom popcorn várta őket.

🎬 2. nap: Mozidélutánt tartottunk, ahol mindenki egy kis kikapcsolódással és közös filmnézéssel tölthette az időt.

💦🍦 3. nap: A nagy melegben vizes játékokkal hűsítettük magunkat, a napot pedig egy finom fagyival koronáztuk meg.

Köszönjük a sok mosolyt, a jókedvet és az együtt töltött élményeket! Most pedig már csak egy dolog maradt hátra: kellemes, élményekben gazdag nyári szünetet kívánunk minden gyermeknek és családjuknak! ☀️🌈❤️

#VakációváróHét #IskolaiÉlmények #NyáriHangulat #Mosoly #KözösÉlmények

B1 szintű angol próbanyelvvizsga

B1 szintű angol próbanyelvvizsga

A tanév utolsó nagy tanulmányi megmérettetése a 7-8.évfolyamosok számára a B1 szintű angol próbanyelvvizsga volt. 24 tanulónk gondolta úgy, hogy szeretne objektív visszajelzést kapni angoltudásáról, ami meg is valósult a pécsi ECL Nyelvvizsgaközpont egy tapasztalt vizsgáztatója segítségével. A próbanyelvvizsga komplex volt, tehát szóbeli és írásbeli is, így a tanulók beszédértés-beszédkészség, illetve szövegértés-íráskészség területen is oldottak meg feladatokat. Személyre szabott tanácsokat is kaptak a vizsgáztatótól a fejlesztendő készségeikkel kapcsolatban, amit személyes fejlődésükben kamatoztathatnak.

2.b osztály Life in Space kiállításon

2.b osztály Life in Space kiállításon

Június 09-én a 2.b osztály kis csapata vonatra szállt. Úti célunk az Etele Plazában található Life in Space kiállítás volt. Az űrhajósok űrben töltött napjaiba pillanthattunk bele: mit ettek, hogyan aludtak, mosakodtak, edzettek és milyen kutatásokat végeztek. VR szemüveg segítségével egy űrhajó virtuális fedélzetén kalandoztunk, majd többféle szimulációs játékban vettünk részt.

A Bikás téri játszótéren is jól éreztük magunkat.

Remek napunk volt!

2.b osztályos kis mosómedvék Hamvas Béla Városi Könyvtár foglalkozásain

2.b osztályos kis mosómedvék Hamvas Béla Városi Könyvtár  foglalkozásain

A 2.b osztályos kis mosómedvék a tanév során rendszeresen vettek részt a Hamvas Béla Városi Könyvtár  foglalkozásain. Kiss Adrienn, gyermekkönyvtáros hónapról hónapra lelkesen várt minket könyvkereső feladatokkal, rejtvényekkel, találós kérdésekkel, gyönyörű mesékkel, s legutoljára a nyári könyvajánlóval. Közben hatalmas sakkpartik  játszódtak le, író-olvasó találkozón vettünk részt, átéltük a szabadon keresgélés – rátalálás – kölcsönzés örömét. Augusztusban pedig vár minket a könyvtári tábor, amire többen is jelentkeztek az osztályból.

Köszönjük, Adrienn néni! Jövő tanévben újra találkozunk!

Az 1.a osztály a Margitszigeten

Az 1.a osztály a Margitszigeten töltött egy csodálatos napot.

A kirándulás első állomáshelyén, a Zenélő kút reneszánsz zenéjét hallgattuk meg.

A Japánkerten keresztül vezetett utunk, ahol a vízesésben, tavirózsákban, halakban, békákban, szitakötőben és vadkacsában gyönyörködhettünk.

A kolostorromban megtaláltuk Szt. Margit sírját. Különleges élmény olyan helyen sétálni, ahol egy igazi királylány is sétált, sok-sok évvel ezelőtt.

Ennyi séta után ránk fért egy kis pihenés: a Nagyréten piknikeztünk, kidobóztunk, gumiztunk, terméseket gyűjtöttünk, társasoztunk, kártyáztunk…

A következő célpontunk, a kis állatkert volt, ahova nagy örömünkre be lehetett menni. Legjobban őzgidának és gólyafiókáknak örültünk.

A sziget másik végén természetesen meghallgattuk a zenélő szökőkutat is, ahol többek között Johann Strauss: Kék Duna keringő-jére „táncoltak” a vízsugarak.

Az aranyhalat ott hagytuk a Japánkert tavában, mert mi így is nagyon szerencsések vagyunk, hogy ezt a napot egy ilyen felemelő helyen tölthettük együtt.

Osztálykirándulás szülőkkel

Osztálykirándulás szülőkkel

A 2.a osztállyal, a szüleikkel és pár tesóval Visegrádra utaztunk bobozni, amit mindenki nagyon élvezett. Majd a dömösi parkolóba mentünk, hogy onnan indulva megmásszuk a Rám-szakadékot. A gyerekek és a szülők is nagyon élvezték a túrát, ami egyeseknek meg se kottyant, mások pedig verejtékezve, de büszkén néztek vissza a megtett útra. A rövid pihenő után a Lukács-árkon gyalogoltunk lefelé a buszhoz. Igaz, kicsit később értünk haza a tervezettnél, de kellemesen elfáradva, élményekkel telve pihentünk le az este.

Egy élményekkel teli nap a Balatonnál —Zamárdi Kalandparkban a 3.a osztály

Egy élményekkel teli nap a Balatonnál —Zamárdi Kalandparkban a 3.a osztály

Június 9- én vonatra szálltunk és a Balatonig meg sem álltunk. Kipróbáltuk az ügyességünket, legyőztük a tériszonyunkat a mászó-,  és kötélpályákon, ahol rengeteg élménnyel és sikerélménnyel gazdagodtunk.

A kalandpark további különleges játékai közül, a vízi dodzsem, a vízibuborék, valamint az arany- és kincsmosás közül is választhattunk. 

A kalandok után a Balaton-part felé vettük az irányt, ahol játékra, kikapcsolódásra és egy kis felfrissülésre is jutott idő a közel 30 fokos nyári melegben. 

Estig tartó, vidám,  programokkal teli, igazán szuper napot zárhattunk együtt! 

6.a osztály Tatára kirándult

6.a osztály Tatára kirándult

A 6.a osztály Tatára kirándult, ahol egy két órás városfelfedező kvíz túrán vettek részt a Tatai vár körül. A további programok is élvezetesek voltak, nerf csetepatén, élménylabor játékokon vehettek részt a gyerekek. Nem maradt el a közkedvelt számháború sem . Másnap softcsúzlis játékban győzhették le egymást.

Fáradtan, de jókedvűen vonatoztunk haza.

Visszatérés Zamárdiba

Visszatérés Zamárdiba

Az idei kirándulásunk különleges volt: a 8. a osztály utolsó közös kirándulása Zamárdiba, a jól ismert Mirabella kempingbe. A barátságos környezet és a nyugodt Balaton-part most is ugyanúgy fogadott minket, mint korábban.

A napokat fürdéssel, napozással, sporttal és közös főzésekkel töltöttük. Finomakat ettünk, sokat nevettünk, és egyszerűen élveztük, hogy még együtt lehetünk. Esténként bújócskáztunk, sétáltunk a parton, beszélgettünk és lazultunk — mintha minden pillanatot meg akartunk volna őrizni.

Ez a kirándulás méltó lezárása lett a felsős éveinknek: könnyed, vidám, összetartó. Olyan élmény, amelyet mindannyian magunkkal viszünk és soha nem felejtünk.

Útibeszámoló: Gömörország elfeledett kincsei nyomában

Útibeszámoló: Gömörország elfeledett kincsei nyomában

Határtalanul – 2026. május 18–22. (5 nap, 4 éj)

Felejthetetlen, élményekben és történelmi tanulságokban gazdag öt napot töltöttünk el Gömörország szívében. Az utazás során nemcsak a vidék lenyűgöző természeti adottságaival és épített örökségével ismerkedtünk meg, hanem közelebbi kapcsolatba kerültünk a helyi hagyományokkal és az ott élő magyar közösségekkel is.

Bányászati múlt és az Andrássyak öröksége

Utazásunk első napján Rozsnyóra, a rózsák városába látogattunk. Programunkat a bámulatos, 1910-ben épült szecessziós épületben helyet kapó Bányászati Múzeumban kezdtük. Itt megismertük a régió gazdag geológiai és kohászati múltját, valamint az Andrássy család bányászatot modernizáló tevékenységét. A kiállítás fénypontja kétségkívül az a ritka, 1920-as évekből származó, gőzmeghajtású Škoda Sentinel teherautó volt, amelyből mára mindössze három darab maradt a világon.

A múzeumlátogatás után sétát tettünk a történelmi főtéren, amely egykor II. Rákóczi Ferenc fejedelmi rezidenciájaként is szolgált. Megcsodáltuk Andrássy Franciska carrarai márványból készült mellszobrát, majd a bátrabbakkal felmásztunk a főtér közepén magasodó, 28 méter magas Őrtoronyba. A 148 lépcsőfok leküzdése után lélegzetelállító panoráma tárult elénk.

Délután a Csetneki-völgy felé vettük az irányt. Csetneken egy különleges, mocsárral és mesterséges szigettel körülvett vízivárat, a Bebek család ősi fészkét kerestük fel, ahol az egyik kastélyszárny időszakos tárlatát tekintettük meg.

Napunk utolsó kulturális megállója Oláhpatak volt. Itt áll a „vasgróf”, Andrássy Emánuel szépen felújított kastélya.

Volt időnk megcsodálni, mielőtt tiszteletünket fejeztük volna az Andrássy-mauzóleumnál.

Az ízletes vacsora után a szállásunkon sem maradtunk program nélkül: Rigó Béla hagyományőrző, népművész tartott számunkra lebilincselő, interaktív előadást a gömöri kézművesség rejtelmeiről és a helyi tradíciók ápolásának fontosságáról.

Kastélyok, kolostorok és a föld alatti csodavilág

Kedden a Gombaszögi kúriához utaztunk, amely a Sine Metu egyesület és a magyar kormány támogatásának köszönhetően gyönyörűen megújult. A földszinti interaktív kiállításon vízzel hajtott maketteken keresztül követtük végig a gombaszögi vasgyártás évszázadait, és megtekintettük a pálos monostor ásatása során előkerült cserépkályha hű másolatát. A kúria után elsétáltunk a közeli pálos monostor romjaihoz is, ahol egy magányos, 7 méter magas falcsonk őrzi az egykori Magyar Királyság legészakibb pálos szerzetesi fészkének emlékét.

Majd a természet lágy ölére és a föld alá merészkedtünk: a Világörökség részét képező Gombaszögi-cseppkőbarlangban tettünk látogatást. A fehér és vörös színekben pompázó termek, valamint a mennyezetről sűrűn függő, hajszálvékony szalmacseppkövek látványa minden diákot elvarázsolt.

A nap koronájaként meglátogattuk a pazar Betléri Andrássy-kastélyt, amely épségben megmaradt berendezésével igazi időutazást jelentett a főúri világba.

Az esti program igazi közösségi élménnyé vált: vacsora után a dernői néptáncosok látogattak el hozzánk, akik fergeteges hangulatú mulatságot kerekítettek, és egy vidám tánctanítás keretében a diákokat is megmozgatták.

 Vízimalom, túra a szurdokban és íjászat

Szerdán egy különleges, fakultatív programmal indítottunk: a kiskovácsvágási vízimalomhoz látogattunk el. A Csermosnya patak által hajtott, 2019-ben teljesen felújított malomban saját szemünkkel láthattuk az eredeti berendezéseket működés közben, miközben bepillantást nyertünk a molnár mesterség és a népi fazekasság titkaiba.

A nap fő attrakciója a Szádelői-szurdokvölgy meghódítása volt. A Szlovák-karszt legidősebb természetvédelmi területén, a 300 méter mély és helyenként mindössze 10 méter széles szurdokban kanyargó tanösvényen túráztunk. Felkapaszkodtunk a Na Skale nevű kilátósziklára, ahonnan fenséges kilátás nyílt az egész völgyre és a távolban magasodó Tornai várdombra.

A kiadós túra után, a vacsorát követően Kmotrik Péter íjász várta a csoportot. A gömöri hagyományőrző bemutatója után a diákok maguk is kézbe vehették az íjakat, és próbára tehették ügyességüket, célzóképességüket.

Dereski iskolai látogatás és a királyok városa

Csütörtök délelőtt utazásunk egyik legmeghatóbb és legfontosabb programjára került sor. Ellátogattunk a dereski Magyar Alapiskolába, ahol az 1–4. osztályos helyi kisdiákokkal találkoztunk. A meleg fogadtatás után bemutattuk saját településünket és iskolánkat, beszélgettünk, barátkoztunk a felvidéki magyar kortársainkkal, majd átadtuk az utazás előtt gondosan összeállított ajándékainkat.

Délután a történelmi Kassára utaztunk. A város ékkövében, a Szent Erzsébet-dómban tettünk látogatást, ahol mély tisztelettel megkoszorúztuk nagy fejedelmünk, II. Rákóczi Ferenc sírját a kriptában. A szabadprogram és a belvárosi séta után élményekkel teli tértünk vissza a szállásunkra a búcsúvacsorára.

Rimaszombat nevezetességei és Fülek büszke vára

Pénteken a korai reggeli után Gömör-Kishont vármegye egykori székhelyére, Rimaszombatba utaztunk. Megcsodáltuk Tompa Mihály és Petőfi Sándor szobrait, a patinás vármegyeházát, valamint a Gömör-Kishonti Múzeum épületét.

Tanulmányutunk utolsó állomása a tekintélyes Füleki vár volt. Megismertük Koháry István várkapitány hősies történetét, aki a fogságban is hű maradt elveihez és uralkodójához. A Füleki Vármúzeum állandó kiállításán őskori leleteket és középkori fegyvereket láttunk, majd a várhegy földtani tanösvényét bejárva lemerészkedtünk a sziklába vájt földalatti folyosókba is. Itt egy megrázó, de rendkívül tanulságos II. világháborús kiállítást tekintettünk meg, amely a környékbeli erdőkből előkerült eredeti katonai felszereléseken, aknákon és fegyvereken keresztül hozta közelebb a múltat.

Összegzés

Az 5 napos gömöri utazás tökéletesen ötvözte a nemzeti összetartozás élményét, a történelmi múlt felfedezését és a természetjárást. Diákjaink nemcsak elméleti tudásukat bővítették, hanem a gyakorlatban, kézzelfogható módon tapasztalhatták meg a külhoni magyarság kulturális kincseit és vendégszeretetét.

Videó megtekinthető itt